آخرین آمار فوتی های اربعین، توزیع 14 میلیون وعده غذا در کربلا

به گزارش سرزمین من، رییس سازمان حج و زیارت با علام آمار تازه ای از تعداد زائران فوت شده در جریان مراسم پیاده روی اربعین، گفت: با افزایش جمعیت زائران، خودروهای عراقی قیمت های حمل و نقل را چند برابر نموده اند.

آخرین آمار فوتی های اربعین، توزیع 14 میلیون وعده غذا در کربلا

ایسنا: علی رضا رشیدیان با بیان این که تا کنون 65 زائر به دلایل مختلف جان باختند، اضافه کرد: از این تعداد 29 نفر در اثر حوادث مختلف از جمله سوانح رانندگی و 36 نفر به دلیل ایست قلبی و سکته مغزی و مانند آن فوت کردند.

او تاکید نمود: با توجه به شرایط خاص این سفر و راهپیمایی و گرمای هوا و مانند آن زائران باید حتما پیش از سفر نسبت به آنالیز سلامت جسمانی خود توسط پزشک اقدام و از مناسب بودن وضعیت جسمی شان حضور در این راهپیمایی عظیم اطمینان یابند و قبل از سفر تحت پوشش بیمه تدارک شده قرار گیرند.

رییس سازمان حج و زیارت از خدمت رسانی بیش از دو هزار موکب (چادر) ایرانی در عراق اطلاع داد و گفت: از حدود 5 هزار کامیون و تریلر که ملزومات موکب های ایرانی را به عراق منتقل نموده اند 50 درصد آن ها به مقصد کربلا بوده و خدمات قابل توجهی هم دراین شهر به زائران ارائه می دهند.

به گفته او، به طور متوسط روزانه 750 هزار وعده غذا به صورت صبحانه، ناهار و شام در موکب های ایرانی بین زائران در این شهر توزیع می گردد. در چند روز اخیر مجموعا 14 میلیون وعده غذا فقط توسط موکب های ایرانی در کربلا توزیع شده و در فضاهای فراهم شده توسط آن ها نیز چهار میلیون نفر شب اقامت نموده اند.

وی ادامه داد: در شهر کربلا سه هزار موکب عراقی برپا شده است. در کنار این موکب ها، مجموعه ای مردمی فعال شده که خانه هایشان را در اختیار زائران قرار می دهند و حدود 70 هزار اسکان هم دراین بخش فراهم شده است.

رشیدیان در عین حال گفت: با توجه به جمعیتی که هم اکنون وارد شهر کربلا شده، این امکانات و خدمات جوابگوی احتیاج همه زائران نیست.

رییس سازمان حج با اشاره به شلوغی و ازدحام جمعیت، به زائران توصیه کرد: از همراه آوردن بچه ها، افراد بیمار و کهنسال به پیاده روی اربعین خودداری نمایند.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط و کمبود ظرفیت ها و امکانات، در جلسه ای به مدیران موکب ها تاکید نمودیم برای اسکان زائران اولویت را به بانوان، بچه ها و افراد مسن بدهند.

رشیدیان با یادآوری این که هدف از این حرکت احیا و گسترش فرهنگ حسینی (ع) است، اظهار کرد: همه ایمان داریم این حرکت، بزرگ ترین راهپیمایی انسانی دنیا و متکی بر اسلام راستین، عقلانیت و محبت است و باید به عنوان نماد نهضت آزادطلبی، انسان سازی و عدالت خواهی اباعبدالله حفظ گردد.

وی اعلام کرد: جمعیت گسترده ای از انسان های آزادیخواه و مسلمان در این مراسم شرکت می نمایند، از این رو باید مردم خود را از قبل برای این حضور آماده نمایند و بدانند که در یک راهپیمایی و حرکت اردوگاهی شرکت می نمایند و باید خود را برای روبرو شدن با سختی هایی مثل راه پیمایی، کمبود جا و مکان برای استراحت و خواب، کمبود وسایل نقلیه و مانند آن آماده نمایند.

او گفت: زائران بدانند که بعد از عبوراز مرز باید از وسایل نقلیه عراقی برای انتقال استفاده نمایند و با افزایش جمعیت ورودی به این کشور، خودروهای عراقی قیمت های حمل و نقل را چند برابر نموده اند.

وی با تاکید بر این که بنای ما بر آن نیست که این راهپیمایی را دولتی کنیم، اظهار کرد: باید این حرکت عظیم شکل و هویت مردمی خود را داشته باشد، ولی ما برای آنکه عزت و کرامت زائران ایرانی رعایت گردد به ناچار بخشی از خدمات را به داخل عراق برده ایم.

رشیدیان گفت: ضرورت مهم در این زمینه ساماندهی زائران مان برای حضور در این حرکت از نظر زمانی، جهت تردد و مدت زمان اقامت در عراق است، به گونه ای که زمان حرکت زائران از مبدا، مرز تردد آن ها در ایام اربعین تعیین و نیز مدت اقامت شان باید محدود گردد تا به نوعی مشکل ازدحام و معطلی زائران در مرز به هنگام خروج و شلوغی موکب ها و کمبود فضای اقامت در عراق و نیز مسائل بازگشت کاهش یابد.

منبع: توریسم آنلاین

به "آخرین آمار فوتی های اربعین، توزیع 14 میلیون وعده غذا در کربلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین آمار فوتی های اربعین، توزیع 14 میلیون وعده غذا در کربلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید