ترجمه و تفسیر نهج البلاغه علامه جعفری باز نشر شد

به گزارش سرزمین من، مجموعه کتاب 27 جلدی ترجمه و تفسیر نهج البلاغه اثر ماندگار علامه محمدتقی جعفری با ویراستاری جدید در 10 جلد از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر و روانه بازار نشر کتاب شد.

ترجمه و تفسیر نهج البلاغه علامه جعفری باز نشر شد

به گزارش سرزمین من، بازبینی جدید این اثر که یکی از مهم ترین آثار در حوزه ترجمه و تفسیر نهج البلاغه به شمار می آید و مولف دست کم دو دهه آخر زندگی پربارش را مصروف آن نموده است، از حدود 5 سال پیش در انتشارات علامه جعفری شروع شد و اکنون این اثر در 10 جلد نزدیک به 500 صفحه ای در اختیار علاقه مندان نهاده شده است.

علی جعفری فرزند زنده یاد علامه محمد تقی جعفری در پیش گفتار این اثر توضیح داده است که پیشنهاد اولیه این بازبینی در سال 1375 یعنی دو سال پیش از درگذشت علامه مطرح و با موافقت ایشان در دستور کار انتشارات نهاده شد.

او با قدردانی از عبدالله نصری بابت تدوین و تنظیم این مجموعه، یادآور شده است که در چاپ جدید این مجموعه، توضیح و تفصیل بعضی موضوع ها و حاشیه ها از کتاب ها استخراج و در ذیر مباحث مجموعه آثار منتشر شده، و بعضی دیگر از جمله مباحث: انسان شناسی، فلسفۀ اخلاق، تعلیم و تربیت، دین شناسی و ... در قالب ترتیب همان مجموعه آثار در حال آماده سازی است چراکه این توضیح و تفصیلِ علل و مقدمات، اگرچه راه گشای فهم آسان خطبه هاست اما با توجه به حجم زیاد این مطالب و این که رسیدن به موضوع ها و اصل مفهوم ترجمه و تفسیر کلمات نهج البلاغه، گاهی برای اهل تحقیق و پژوهش کمی سخت و زمانبر بود، این بازبینی صورت گرفت.

در ادامه همین پیش گفتار، بهره گیری از منابع متعدد تشیع و تسنن، تفاسیر، تواریخ، دیوان ها، به ویژه مثنوی معنوی و سخنان و نوشته های نویسندگان و پژوهشگران خارجی، از جمله امتیازهای این مجموعه برشمرده شده است.

علامه در این اثر ماندگار - به علت نوع بینش عمیق و همه جانبه ای که داشت و به عنوان یکی از وادی پیمایانانِ جهت وجودیِ علی بن ابیطالب(ع) و با عشقی سوزان به آن شخصیت الهی - کوشید تا در این اقیانوس عظیم، گوهرهایی از جنس حقیقت و واقعیت را استخراج و ابعاد مختلف فلسفی، کلامی، عرفانی، فقهی، حقوقی، جامعه شناختی، فلسفۀ سیاسی، فلسفۀ حقوق و روان شناختی کلام مولی امیرالمؤمنین(ع) را دریابد او برای ورود به این اقیانوس عظیم، نخست لازم دید که از رودخانۀ مثنوی معنوی عبور کند.

در این میان آن چه در این مجموعه گردآوری شده، هم از سنخ اندیشه است و هم از سنخ دریافت. و این دو ویژگی سترگ بوده است که اندیشمندان متعددی را برای کاوش در اقیانوس بی کران نهج البلاغه، به کوشش و تکاپویی خستگی ناپذیر واداشته است.

دفتر نشر فرهنگ اسلامی این مجموعه 10 جلدی را بدون قاب با قیمت 680 هزارتومان و با قاب به قیمت 700 هزارتومان به وسیله فروشگاه ها و سایت اینترنتی این دفتر به نشانی www.daftarnashr.com عرضه نموده است.

همچنین دو فروشگاه انتشارات ارمغان طوبی در تهران و قم نیز این مجموعه را ارایه می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "ترجمه و تفسیر نهج البلاغه علامه جعفری باز نشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترجمه و تفسیر نهج البلاغه علامه جعفری باز نشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید