10 کاری که نباید در کمپینگ انجام دهیم

به گزارش سرزمین من، از آنجا که کمپینگ آگاهی فراوانی احتیاج دارد، بر آن شدیم این مطلب را بنویسیم.

10 کاری که نباید در کمپینگ انجام دهیم

تجربه کمپینگ در دل طبیعت

کمپینگ به سفرهایی اطلاق می گردد که حداقل یک شب و یک روز را در دل طبیعت باشید. طبیعت گردان حرفه ای اغلب از تازه کارانی می گویند که با کارهای خود موجب آسیب به خود و طبیعت می شوند. اگر حرفه ای هستید، تجارب خود را با کسانی که تازه آغاز به کمپینگ می نمایند در میان بگذارید. هم چنین اگر تازه کار هستید، با خواندن این مطلب مانند حرفه ای ها سفر کنید و در دل طبیعت کمپ بزنید.

1. حمل وسایل سنگین و غیرضروری

زمانی که افراد برای نخستین بار آغاز به سفرهای کمپینگ کردند، اغلب وسایل سنگین و غیرضروری را با خود به همراه می بردند. اما رفته رفته یاد دریافتد که از وزن و تعداد وسایل شان بکاهند. وسایل موردنیاز کمپینگ بسته به زمان، مقصد و مدت اقامت متغیر است. اما اگر به طبیعت گردان حرفه ای نگاه کنید، آن ها اغلب با یک کوله سفر می نمایند؛ کوله ای که حاوی همه وسایل مهم و لازم است. آیا می دانید مهم ترین و ضروری ترین وسایل کمپینگ کدامند؟

2. بی توجهی به همسایگان در کمپینگ

همان طور که در خانه مان رعایت حال همسایه را می کنیم، در کمپینگ هم همین طور است؛ در کمپینگ نیز باید حواس مان به هسایه های مان باشد، صدای ضبط را بلند نکنیم و از پیاده روی اطراف چادرها بپرهیزیم. حیات وحش و طبیعت اطراف را بشناسیم و متناسب با آن عمل کنیم.

3. بی توجهی به اتفاقات غیرقابل پیش بینی

آیا پیش از سفر و کمپینگ به احتمالات فکر می کنید؟ اینکه ممکن است یکی از همسفران بیمار گردد؟ غذاهای تان خراب گردد و دسترسی به رستوران نداشته باشید؟ با حمله پشه ها چه می کنید؟ در صورت هر یک از این احتمالات چه چاره ای دارید؟ پیش از سفر در خصوص این وقایع بخوانید و از کسانی که تجربه سفر دارند بخواهید یاری تان نمایند.

4. عدم توجه به همسفران و وسایل

تصورش را بکنید درست زمانی که به محل کمپ رسیدید و سختی جهت را پشت سر گذاشتید، متوجه شوید یکی از همسفران تان نباشد! لحظه ناگواری است. همسفرتان برای یک تماس، دریافت عکس و... از گروه جدا شده و ناگهان شما را گم می نماید. بنابراین حواس تان را کامل جمع کنید و هرچند دقیقه یک بار از بودن تمامی همسفران و وسایل تان مطمئن شوید.

5. برپایی کمپ در جای نامناسب

انتخاب محل مناسب کمپ مهم ترین اصل در سفرهای کمپی است. نکات زیر راهنمای شما در انتخاب محل مناسب کمپ است:

  • برپایی کمپ زیر درخت یک اشتباه خیلی بزرگ است. ابتدا شاید فکر کنید درخت مانع ریزش های جوی می گردد اما سخت در اشتباهید. اگر هوا بارانی گردد، آب روی شاخ و برگ درختان جمع شده و قطرات بزرگ تری را تشکیل می دهد.
  • در جهت حیوانات، سیلاب ها و... کمپ نزنید.
  • تا حد ممکن سعی کنید در معرض دید و نزدیک گروه های امداد و نجات کمپ بزنید.
  • توجه کنید که در معرض ریزش بهمن و سنگ قرار نداشته باشید.
  • حیوانات به سمت مواد غذایی شما جذب می شوند؛ بنابراین آن را در محل مناسبش قرار دهید. بهتر است مواد غذایی را در ارتفاع و روی شاخه درختان قرار دهید.
  • محل کمپ نباید وابسته به امکانات محیطی باشند.در خصوص محل کمپ تحقیق کنید.

4. مطلع نبودن به قوانین و لوازم ضروری کمپ

آیا می دانید چه چادر مسافرتی مناسب تری است، از کیسه خواب چطور؟ ممکن است شدیدا باران بگیرد و آب به داخل چادرتان نفوذ کند. در این صورت چگونه شب را سپری می کنید؟

5. عدم رعایت اصول و اخلاق کمپینگ

چیزی جز ردپا در طبیعت به جا نگذاریم؛ این یعنی احترام به محیط زیست و رعایت اخلاق کمپینگ.

  • کیسه زباله به همراه ببریم و زباله هایمان را با خود به شهر برگردانیم.
  • این اخلاق به زباله نرخیتن محدود نمی گردد. سعی کنیم اگر زباله ای در طبیعت دیدم، جمع کنیم.
  • روی گل و گیاه کمپ نزنیم. سطوح صاف و پایدار را برای برقراری کمپ انتخاب کنیم.

6. برداشتن یک خروار لباس

ما نمی گوییم هیچ لباسی به همراه نبرید. اتفاقا داشتن حداقل یک دست لباس اضافه لازم است. قبل از سفر باید احتمال پارگی و خیس شدن لباس های تان را بدهید و بادگیر، بارانی و لباس گرم را نباید فراموش کنید؛ اما بیش از این تعداد حتما دست و پا گیر خواهد بود.

7. کمپینگ با افراد کم تجربه

کمپینگ برای کسانی که تجربه اولشان است، خطراتی به همراه دارد. حال اگر همسفران آن ها نیز بی تجربه باشند باید به طور قطع بگوییم که قید کمپ را بزنید. بهتر است اولین بار به وسیله تور اقدام کنید یا همراه افراد باتجربه شوید.

8. در چادر غذا درست نکنید

برای پخت غذا نقطه ای دور از چادرتان را انتخاب کنید. این هشدار را جدی بگیرید؛ با این کار هم از احتمالات آتش سوزی و گازگرفتگی جلوگیری خواهید کرد هم چادر و اطراف چادرتان تمیز خواهد ماند.

9. به تاریکی نخورید

طوری برنامه ریزی کنید که برای برپایی چادر به تاریکی نخورید. رسیدن به موقع به کمپ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

10. از سالم بودن وسایل تان مطمئن شوید

قبل از سفر از سالم بودن وسایل ضروری مثل چراغ قوه، چادر و... اطمینان کسب کنید.

منبع: دالاهو

به "10 کاری که نباید در کمپینگ انجام دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 کاری که نباید در کمپینگ انجام دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید