جدال کاخ سفید و شبکه صدای آمریکا

به گزارش سرزمین من، در حالیکه کاخ سفید، در انتقادی تند، شبکه صدای آمریکا را سخنگوی دشمنان آمریکا توصیف نموده بود، مدیر این شبکه آمریکایی نیز پاسخ تندی به این نقدها داد.

جدال کاخ سفید و شبکه صدای آمریکا

به گزارش گروه بین الملل سرزمین من، بعد از آنکه کاخ سفید در بیانیه ای تند از نحوه پوشش خبری شبکه صدای آمریکا از شیوع کرونا انتقاد کرد و مدیران این شبکه را متهم کرد که علیرغم استفاده از پول مالیات دهندگان آمریکایی برای دشمنان آمریکا تبلیغ می نمایند، مدیر این شبکه آمریکایی که بودجه آن توسط کنگره تأمین می گردد، پاسخ تندی به این نقدها داد.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای تأکید کرد که صدای آمریکا با انتشار یک کلیپ ویدئویی از جشن هایی که در خاتمه اقدامات قرنطینه ای شهر ووهان چین برگزار شده بود و اشاره به اینکه آمار تلفات کرونا در آمریکا از چین پیشی گرفته، در واقع پیامی را منتقل کرد که چین به دنبال آن بود.

کاخ سفید در بیانیه خود تأکید کرد: صدای آمریکا پول های شما (مالیات دهندگان آمریکا) را برای سخن گفتن به نفع رژیم های مستبد استفاده می نماید.

این بیانیه می افزاید که شبکه صدای آمریکا باید از بودجه 200 میلیون دلاری در برای بیان روایت و داستان آمریکا و مردم این کشور استفاده کند و سیاست های ایالات متحده را به صورت شفاف و مؤثر برای مخاطبان دنیا ارائه دهد اما گزارش صدای آمریکا از لغو قرنطینه در ووهان نشان می دهد که کاخ سفید اغلب موارد سخنگوی دشمنان آمریکا و نه شهروندان این کشور است.

کاخ سفید همچنین از شبکه صدای آمریکا به دلیل انعکاس سخنان اخیر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در انتقاد از آمریکا نیز به شدت انتقاد نموده بود.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران (CJP) روز گذشته (آدینه) در واکنش به بیانیه کاخ سفید گفت که از بیانیه رسمی کاخ سفید در متهم کردن صدای آمریکا (VOA) به تبدیل شدن به سخنگوی دشمنان آمریکا و برجسته کردن تبلیغات چین در مورد بیماری همه گیر کووید-19 بسیار متأسف شده است.

جوئل سایمون مدیر کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در نیویورک در این خصوص گفت: جای تأسف است که کاخ سفید، صدای آمریکا را مورد حمله قرار داده است. (این در حالی است که صدای آمریکا) سابقه گزارش روایاتی را دارد که روایات رژیم های استبدادی سراسر دنیا را به چالش می کشد.

وی در دفاع از سیاست های شبکه صدای آمریکا گفت: در حال حاضر بسیاری از شهروندان کشورهایی که تاحد زیاد سانسور می شوند، برای سلامت و ایمنی خود به اخبار صدای آمریکا در زمینه کروناویروس تکیه می نمایند و رئیس جمهور ترامپ نباید قطعاً کوشش های این شبکه خبری در این زمینه را تضعیف کند.

آماندا بنت مدیر شبکه صدای آمریکا نیز که یکی از اعضای هیأت مدیره کمیته حفاظت از سرزمین من است در پاسخ به این نقدها بدون آنکه اشاره ای به دولت ترامپ کند، گفت که این شبکه موظف است در قالب قوانین، تمامی جنبه های مربوط به یک خبر را گزارش کند.

وی در پاسخی تند به نقدها کاخ سفید گفت: یکی از تفاوت های عظیم رسانه های مستقل همچون صدای آمریکا با رسانه های دولتی این است که این رسانه ها برای بیان تمامی جنبه های یک موضوع آزادی دارند و در حقیقت طبق قوانین بیان شده در منشور صدای آمریکا، ملزم به چنین کاری هستند.

بنت توضیح داد علیرغم آنکه صدای آمریکا و چندین رسانه دیگر آمریکا از کار کردن در چین منع شده اند، همچنان به پوشش اخبار داخل این کشور می پردازند.

شبکه صدای آمریکا می گوید که تحت اداره سازمان رسانه های دنیای آمریکا فعالیت دارد که بر دیگر رسانه های دولتی چون رادیو آزاد اروپا و رادیو آزاد آسیا نیز نظارت دارد.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "جدال کاخ سفید و شبکه صدای آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال کاخ سفید و شبکه صدای آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید