اتحاد دولت و بخش خصوصی برای جذب سرمایه گذاران به بخش معدن

عضو هیات مدیره شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران، مهمترین راه چاره حمایت از معادن و صنایع معدنی در شرایط فعلی را اتحاد دولت، بخش خصوصی و متخصصان و دانشگاهیان برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی به این بخش عنوان نمود.

اتحاد دولت و بخش خصوصی برای جذب سرمایه گذاران به بخش معدن

بهروز برنا در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به این که در حال حاضر بیش از 10 هزار معدن در کشور وجود دارد که 40 درصد آن ها غیرفعال است، گفت: باید تیمی از هیئت دولت با همکاری بخش خصوصی، سمن ها و دانشگاه ها، دلایل عدم فعالیت این معادن راکشف نموده و برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی اقدام نمایند.

وی اضافه نمود: این تیم باید در حوزه های مختلفی که بخش خصوصی در آن ها مسائلی دارد، اختیار تام داشته باشد و به عنوان یک ستاد تسهیل نماینده از سوی خانه های صنعت، معدن و تجارت هر استان، به سرمایه گذاران معدنی معرفی گردد و مسائل آن ها را رفع کند.

عضو هیات مدیره شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران با تاکید بر اینکه گفتاردرمانی راه چاره توسعه معادن نیست، اظهار کرد: اکثر معادن و صنایع معدنی در حد ظرفیت شان کار نمی نمایند که تیمی از متخصصان باید دلایل و راهکارهایی برای بهبود عملکرد این بخش ارائه دهند.

وی همچنین کمبود نقدینگی و تهیه تجهیزات وارداتی بعد از اعمال تحریم ها را از مسائل بخش معدن برشمرد و گفت: همه دست اندرکاران بخش معدن تمایل به گسترش صنایع معدنی دارند اما عملکرد جزیره ای بخش های مختلف و عدم اتحاد آن ها باعث شده است کوشش ها نتیجه بخش نباشد.

او اضافه نمود: با توجه به اینکه بخشی از نیازهای بخش صنعت و معدن به تکنولوژی و تجهیزات، از طریق واردات تامین می گردد و در حال حاضر تحریم ها واردات را دچار مشکل نموده است، باید بر ساخت داخل کردن و بومی سازی در این بخش تمرکز کنیم.

به گفته برنا در حال حاضر در جهان هزینه زیادی صرف اکتشافات معدنی می گردد و با توجه به اینکه ایران یک درصد از خاک های جهان را در اختیار دارد، باید یک درصد هزینه جهانی را در کشور صرف فعالیت های اکتشافی بکنیم. بنابراین با توجه به اینکه ایران یک کشور معدنی است، صنایع معدنی می تواند یکی از محورهای فنی و اقتصادی کشور باشد. اگر در حلقه اول، یعنی اکتشاف موفق عمل کنیم، از طریق انرژی ارزانی که در اختیار داریم می توانیم صنایع معدنی را گسترش دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اتحاد دولت و بخش خصوصی برای جذب سرمایه گذاران به بخش معدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحاد دولت و بخش خصوصی برای جذب سرمایه گذاران به بخش معدن"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید