محیط زیست به صنایع عظیم وام می دهد، فعال شدن بیمه پسماندهای صنعتی

به گزارش سرزمین من، معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست ضمن اشاره به اینکه در سال جدید محیط زیست از محل عوارض آلایندگی به صنایع عظیم برای برطرف مسائل زیست محیطی وام می دهد، گفت: خوشبختانه طی سال جاری نیز بیمه پسماندهای صنعتی فعال شده است.

محیط زیست به صنایع عظیم وام می دهد، فعال شدن بیمه پسماندهای صنعتی

به گزارش سرزمین من، مسعود تجریشی در پیامی ویدیویی ضمن تبریک شروع سال جدید به تشریح فعالیت های مهم معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست طی سال گذشته پرداخت و اظهار کرد: یکی از مهمترین فعالیت هایی که از سال 97 شروع کردیم ایجاد بانک اطلاعاتی از شرایط صنایع کشور و اقدامات محیط زیستی آن ها بود. با این اقدام طی امسال می توانیم فعالیت های زیست محیطی صنایع را به صورت سامانه یافته داشته باشیم و آن را در اختیار عموم قرار دهیم.

تجریشی با اشاره به اینکه طی سال 97 با یاری دستگاه های اجرایی و مراکز تحقیقاتی توانستیم کانون های داخلی گرد و غبار در کشور را شناسایی کنیم،گفت: بیش از 35 میلیون هکتار وسعت کانون های داخلی گرد و غبار است و امیدواریم بتوانیم با استفاده از منابع مالی صندوق توسعه که در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های اجرایی قرار گرفته است اقدامات اجرایی را به سرانجام برسانیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست ادامه داد: کانون بخشی از گرد و غبارها در خارج از کشور است و ما با یاری یکی از مراکز پژوهشگاهی این کانون ها را شناسایی کردیم و هماهنگی لازم با وزارت خارجه و بعضی سازمان های بین المللی صورت گرفته است تا بتوانیم اقداماتی را در این مناطق در سال جدید شروع کنیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته دفتر مدیریت پسماند در سازمان محیط زیست ایجاد شد، تاکید نمود: طی سال جدید برنامه های گسترده ای را برای پسماندها داریم. یکی از مسائل ما این بود که تنها سه مکان برای دفع پسماندهای صنعتی در کل کشور داشتیم. طی سال گذشته این تعداد به شش مرکز رسید و امیدواریم بتوانیم در انتهای سال جدید 12 مرکز دفع پسماندهای صنعتی در کشور داشته باشیم تا دیگر پسماندهای صنعتی در بیابان ها و محیط زیست پراکنده نشوند.

به گفته تجریشی مالی کردن فعالیت های مرتبط با حوزه پسماند از دیگر برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست در امسال است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست ادامه داد: طی سال گذشته سامانه ای را طراحی کردیم که در آن پسماند تولیدی مجموعه های صنعتی عظیم و مکانی که برای دفع آن ها مناسب است ثبت می گردد همچنین بیمه پسماندهای صنعتی را فعال نموده ایم بنابراین اگر پسماندهای صنعتی حین جابه جایی در طبیعت واژگون شوند بیمه خسارات آن را پرداخت خواهد نمود.

وی با بیان اینکه امسال 35 درصد عوارض آلایندگی صنایع به صندوق محیط زیست اختصاص می یابد، گفت: با این اقدام می توانیم به صنایع عظیم برای برطرف آلایندگی وام بدهیم همچنین صندوق کارآفرینی امید و صندوق نوآوری و شکوفایی با هماهنگی های صورت گرفته امسال می توانند وام های کم بهره در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهند.

تجریشی در سرانجام با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه آلودگی هوا، توضیح داد: طی سه سال اخیر شرایط آلودگی هوا در کلان شهرها با ثبات بوده و بدتر نشده است . سال گدشته با یاری کنسرسیوم دانشگاه های برتر برنامه منسجمی را برای برطرف آلودگی در کلان شهرها به دولت ارائه دادیم و امیدواریم که امسال بتوانیم این برنامه ها را اجرایی کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "محیط زیست به صنایع عظیم وام می دهد، فعال شدن بیمه پسماندهای صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط زیست به صنایع عظیم وام می دهد، فعال شدن بیمه پسماندهای صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید