آتش بس میان نیروهای منصور هادی و جدایی طلبان در استان نفت خیز شبوه

به گزارش سرزمین من، رئیس شورای انتقالی جنوبی یمن از توقف درگیری ها میان نیروهای این شورا، که برخوردار از حمایت ابوظبی است- و شبه نظامیان هوادار دولت مستعفی یمن در استان نفت خیز شبوه اطلاع داد.

آتش بس میان نیروهای منصور هادی و جدایی طلبان در استان نفت خیز شبوه

به گزارش گروه بین الملل سرزمین من به نقل از روسیا الیوم، هانی بن بریک نایب رئیس شورای انتقالی جنوبی اعلام نمود با توجه به آتش بسِ درخواستی ائتلاف عربی، درگیری ها در استان نفت خیز شبوه در جنوب شرقی یمن متوقف شده است.

بن بریک در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: در راستای احترام به ائتلاف تحت رهبری سعودی و پایبندی تام به آتش بس و آنالیز راهکار ها با ائتلاف، نیروهای النخبه الشبوانیه- وابسته به شورای انتقالی جنوب- درگیری ها را متوقف کردند.

بن بریک در عین حال اضافه کرد: در صورت تجاوز نیروهای گروه تروریستی الاصلاح- مورد حمایت دولت مستعفی یمن و ریاض-، نیروهای شورای انتقالی دست بسته نخواهند نشست.

وی همچنین از ائتلاف سعودی خواست کمیته حقیقت یاب جهت آنالیز مسئولان وخیم شدن اوضاع در شبوه ارسال کند.

این در حالی ست که شهر عتق، مرکز استان شبوه، شب گذشته شاهد درگیری های شدیدی بین نیروهای وفادار به دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن و نیروهای شورای انتقالی جنوب بود که در نتیجه آن، شماری کشته و یا زخمی شدند.

درگیری ها در استان شبوه زمانی شروع شد که شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب از شبه نظامیان وفادار به منصور هادی خواستند تا به صورت مسالمت مواضع خود در استان شبوه تخلیه نمایند، اما این نیروها از پذیرش این درخواست خودداری کردند.

نیروهای هوادار دولت مستعفی و جدایی طلبان جنوب چند هفته پیش در عدن درگیر شدند و نیروهای شورای انتقالی جنوب توانستند ساختمان ها و پایگاه نظامی دولت یمن در عدن را تصرف کردند. جدایی طلبان جنوب همچنین دو روز پیش توانستند مرکز استان ابین را تصرف نمایند.

جدایی طلبان جنوب هشدار داده اند تا زمانی که شبه نظامیان حزب اخوانی الاصلاح از قدرت در جنوب عقب نشینی ننمایند، کنترل عدن را واگذار نخواهد کرد.

از سوی دیگر، همزمان با درگیری ها میان نیروهای برخودار از حمایت امارات از یک سو و نیروهای مورد حمایت سعودی در جنوب یمن، هیئتی از اعضای شورای انتقالی جنوب یمن برای مذاکره با مقام های عربستان سعودی و همچنین مقامات دولت منصور هادی، سه شنبه وارد جده شد.

هیئت مذکور، روز گذشته با خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی و سفیر سابق ریاض در واشنگتن در شهر جده دیدار و گفت وگو کرد.

درگیری های داخلی در جنگ یمن در واقع اختلاف بین عربستان سعودی و امارات متحده عربی را برجسته نموده است. ابوظبی در ماه ژوئن اعلام نمود حضور نظامی در یمن را کاهش خواهد داد ولی هنوز از حدود 90 هزار شبه نظامی جنوبی که آنها را آموزش داده و مسلح نموده است حمایت می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آتش بس میان نیروهای منصور هادی و جدایی طلبان در استان نفت خیز شبوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش بس میان نیروهای منصور هادی و جدایی طلبان در استان نفت خیز شبوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید