گزارش، کرونا در ترکیه؛ از کاهش آمار تا هجوم به میادین تره بار

به گزارش سرزمین من، مقامات بهداشتی ترکیه امیدوارند که اگر اتفاق خاصی روی ندهد پس از خاتمه ماه جاری میلادی٬ کرونا در این کشور به کنترل درآید و رفته رفته قدم در جهت عادی سازی بگذارند.

گزارش، کرونا در ترکیه؛ از کاهش آمار تا هجوم به میادین تره بار

به گزارش گروه بین الملل سرزمین من٬ آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در ترکیه٬ اندکی از مرز 126 هزار نفر فراتر رفته و در لیست دنیای کرونا٬ همچنان یکی از بالاترین آمارهای مبتلایان در دنیا است.

مقامات بهداشتی ترکیه امیدوارند که اگر اتفاق خاصی روی ندهد پس از خاتمه ماه جاری میلادی٬ کرونا در این کشور به کنترل درآید و رفته رفته قدم در جهت عادی سازی بگذارند.

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه٬ جدیدترین آمارهای مرتبط با شیوع ویروس کرونا را به این شکل با رسانه ها و افکار عمومی در میان گذاشت:

شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در ترکیه: 126 هزار و 405 نفر.

شمار فوت: 3 هزار و 397 نفر.

تعداد بیماران شفایافته: 63 هزار و 151 نفر.

تعداد بیماران متصل به دستگاه تنفس مصنوعی: 766 نفر.

تعداد کل تست های صورت گرفته: 1 میلیون و 135هزار و 367 مورد.

بر اساس اطلاعات رسمی وزارت بهداشت ترکیه٬ در چند روز اخیر٬ تعداد بیماران شفایافته به سرعت در حال افزایش است. به عنوان مثال٬ دیروز اطلاعات 1670 نفر به عنوان مبتلای جدید ثبت شده اما 4 هزار و 892 نفر شفا یافته اند.

خاتمه قرنطینه 72 ساعته

ترکیه در 3 شبانه روز گشته در 31 مرکز استان پرجمعیت این کشور٬ مقررات آمد و شد بیان کرد و این قرنطینه موقت دیشب خاتمه یافت.

مخالفین دولت اردوغان معتقدند که ترکیه احتیاج به قرنطینههای طولانی 2 هفتهای دارد اما دولت به خاطر بار سنگین اقتصادی٬ حاضر به پذیرفتن چنین پیشنهادهایی نیست.

مقامات بهداشتی ترکیه معتقدند که اعلام قرنطینه و ممنوعیت تردد در روزهای تعطیل هفته٬ تا به امروز نتایج مثبتی به دنبال آورده و موجب کاهش آمار مبتلایان شده است.

یکی دیگر از ابعاد مهم ممنوعیت تردد شهروندان٬ این است که دولت تصمیم گرفته در هفته آینده٬ اجازه دهد که شهروندان بالای 65 سال سن هم از خانه بیرون بیایند. این در حالی است که این دسته از شهروندان از یک و نیم ماه پیش در منزل مانده بودند.

همچنین اعلام شده که از یادهم ماه جاری میلادی به بعد٬ پاساژها و مراکز خرید هم بازگشایی خواهند شد اما این تصمیم با واکنش منفی رسانه ها روبرو شده و به عنوان یک اقدام خطرناک و عجولانه توصیف شده است.

جریمه برای 28 هزار شهروند

بر اساس گزارش رسمی وزارت کشور ترکیه در اثنای قرنطینه 72 ساعت در 31 مرکز استان این کشور و ممنوعیت تردد در سطح شهر و جاده های مواصلاتی بین شهری، تعدادی از مردم به قوانین اعتنا ننموده و با خودرو یا پیاده از خانه بیرون رفتند. درباره این موضوع، وزارت کشور اعلام نموده برای 28 هزار نفر شهروند متخلف قبض جریمه صادر شده است.

باز هم هجوم گسترده به میادین تره بار

دیشب پس از خاتمه قرنطینه 72 ساعته در بسیاری از کلان شهرها و به ویژه در استانبول٬ مردم به مراکز خرید مواد غذایی و میادین میوه و تره بار هجوم بردند.

روزنامه های ترکیه با انتشار عکس و گزارش٬ نشان داده اند که هجوم مشتریان و خریداران به حدی است که عملاً رعایت فاصله اجتماعی و احتیاط نادیده گرفته شده است.

مشاهدات میدانی سرزمین من ترکیه نشان می دهد که در مرکز میوه و تره بار بایرام پاشای استانبول٬ صدها خودرو جمع شده و ترافیک سنگینی به وجود آورده اند و بعضی از مشتریان اعلام نموده اند که 5 ساعت در صف ایستاده اند و هنوز نوبتشان نشده است.

کرونا، بحران اقتصادی و تجمل

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی معتقدند که با توجه به اینکه دو بخش مهم توریسم و تجارت در اقتصاد ترکیه به خاطر ویروس کرونا عملاً زمین گیر شده است، پیش بینی می گردد پس از خاتمه دوران کرونا، در اغلب حوزه های اقتصادی ترکیه از جمله صنعت گردشگری، تجارت و صنایع سنگین موجی از رکود و بیکاری جدی به وجود بیاید و اقتصاد این کشور را با مشکل روبرو کند.

فایق اوزتراک سخنگوی حزب جمهوری خلق در این مورد بیانیهای منتشر نموده و از دولت خواسته است که به تجمل، ولخرجی و اقدامات نمایشی پرهزینه خاتمه دهد و هر چه زودتر برای آنالیز متمم بودجه و ارائه یاری نقدی به کارگران بیکار شده، اقدامات لازم را انجام دهد.

این حزب همچنین اعلام نموده بر اساس تازه ترین گزارش های نهادهای اقتصادی ترکیه دست کم 4 میلیون و 700 هزار نفر در این کشور بیکار شده اند.

تقدیر سازمان بهداشت دنیای از ترکیه

بر اساس گزارش روزنامه قرار، ارشاد علی شیخ از مدیران سازمان بهداشت دنیای، در گفت وگوی ویدیویی با مقامات وزارت بهداشت ترکیه، از اقدامات این کشور در مبارزه با کرونا و همچنین ارسال یاری به کشورهای دیگر تقدیر نموده است.

یاری ترکیه به آمریکا، دیپلماسی قهوه خانه ای

ارسال تجهیزات پزشکی و ملزومات بهداشتی از ترکیه به آمریکا و انتقال دو محموله عظیم به این کشور در رسانههای هوادار حزب عدالت و توسعه همچون یک اقدام عظیم و ارزشمند توصیف شده و پیغام های تشکر و قدردانی وزیر امور خارجه آمریکا و اعضای کنگره در این رسانه ها بازتاب گسترده ای پیدا نموده است. اما مخالفین اردوغان با این اقدام مخالفند و معتقدند که ارسال یاری به آمریکا هیچ معنا و مفهوم خاصی ندارد.

محرم اینجه از سران حزب جمهوری خلق و از رقبای اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری پیشین در این مورد گفته است: وقتی که دولت نمی تواند بین شهروندان خود، ماسک رایگان توزیع کند، چه ضرورتی دارد به انگلیس ملزومات بهداشتی بفرستد؟ نکته دوم این است که یاری اقتصادی و بهداشتی ترکیه به آمریکا مصداقی از نمایش و دیپلماسی قهوه خانه ای است. چنین اقدامی مانند این است که منِ نماینده مجلس، با حقوق محدود و ناچیز خود به خانواده سابانجی (ثروتمندترین خانواده ترکیه) یاری اقتصادی ارائه دهم.

محرم اینجه افزوده است: در این کشور٬ هزاران آرایشگر٬ دستفروش٬ رستوران دار و اصناف و کسبه دیگر بیکار شده اند. در این شرایط٬ باید به فکر آنها باشیم. آنها هستند که احتیاج به یاری دارند و نه دولت انگلیس.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، کرونا در ترکیه؛ از کاهش آمار تا هجوم به میادین تره بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، کرونا در ترکیه؛ از کاهش آمار تا هجوم به میادین تره بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید