اکسیژن با محصولی دانش بنیان به مبتلایان کرونا رسید

به گزارش سرزمین من، اکسیژن درمانی یکی از نیازهای بیماران مبتلا به کرونا است. از آنجا که در این بیماران ریه ها توانایی رساندن اکسیژن به خون را از دست می دهند.

اکسیژن با محصولی دانش بنیان به مبتلایان کرونا رسید

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری سرزمین من از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جمعی از متخصصان حوزه پزشکی و مهندسی در یک شرکت دانش بنیان کنار یگدیگر قرار گرفته اند و پیروز به طراحی و ساخت تجهیزات یاری تنفسی شدند. اقدامی که منجر به بومی سازی دستگاه های اکسیژن ساز در کشور شد. فراوری این دستگاه در بحران کرونا بسیار یاری نماینده و اثرگذار بود.

علی ابراهیمی مدیر عامل شرکت سازنده این دستگاه گفت: اکسیژن ساز محصول دانش بنیان این شرکت است. در شرایطی که به علت بیماری ریه قدرت تامین اکسیژن خون را ندارد با یاری این دستگاه می توان خلوص اکسیژن ریه را بالا برد. این دستگاه انواع خانگی، مرکزی و پورتابل را دارد.

ابراهیمی ادامه داد: یکی از کاربردهای مهم دستگاه اکسیژن سازی خانگی را در زمان شیوع کرونا در کشور مشاهده کردیم. بسیاری از بیماران با یک دوره اکسیژن درمانی بهبود می یابند و این مرحله را با دستگاه اکسیژن رسان خانگی می توانند طی نمایند. در این صورت احتیاجی به مراجعه به بیمارستان و پر شدن تخت های آن نیست. البته با این اقدام فرد بیمار نیز از تماس با عفونت های بیمارستانی دور می ماند.

وی همچنین اعلام کرد: در بیماران حاد و مزمن ریوی و افرادی که نارسایی قلبی دارند، احتیاج به اکسیژن در آنها با این دستگاه برطرف می گردد. همچنین در مواردی که سرطان بافت های بسیاری را در بدن درگیر نموده است و احتیاج به اکسیژن درمانی وجود دارد با یاری این دستگاه می توان مشکل را برطرف کرد.

ابراهیمی با اشاره به فناوری پیشرفته ای که برای ساخت دستگاه احتیاج است، مطرح نمود: بومی سازی فناوری PSA یا جداسازی گازها بر اساس الک مولکولی با حمایت معاونت علمی و فناوری انجام شد و با بومی سازی این فناوری پیشرفته ساخت دستگاه های اکسیژن ساز نیز محقق شد. این فناوری یکی از فناوری های مهمی بود که در لیست تحریم ها قرار داشت. اکنون به علت فراوری داخل واردات آن ممنوع است و اهمیت آن از آنجا است که بیماران بسیاری با شیوع کرونا در کشور از این دستگاه استفاده کردند و فراوریمان افزایش داشت.

4144/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "اکسیژن با محصولی دانش بنیان به مبتلایان کرونا رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکسیژن با محصولی دانش بنیان به مبتلایان کرونا رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید